.

.

Сонце Ра-Стандарди-Винил

Сонце Ра-Стандарди-Винил

DEN 191.84

Пристапност
Во достапна форма

Сун Ра, извонредниот, чуден, а понекогаш и контроверзен пијанист, често се опишува како цитат; стекнат вкус;, со масивен и разновиден каталог. Ова издание е добро место за почеток за неупатени или отфрлачки слушатели. Албумот го прикажува заземјувањето На Рас во џез традицијата, со уникатни стандарди Како Цитат; Време По Време, Цитат; Лесен За Љубов, цитат; и цитат; Но не и За Меквот;. Не е невообичаено За Сун Ра, процесот на снимање беше неформален; Може Ли Ова Да Биде Љубов?цитат; е снимен во неговиот стан во Чикаго во 1955 година; тој е придружуван само од големата Опрема Вилбур на бас. Останатите пет песни, во кои, меѓу другото, долгогодишниот соработник На Рас Џон Гилмор на тенор саксофон, беа снимени на просторот за проба На Работилницата Кореографи во 1962 и 1963 година. Стандарди (Винил).

Главните карактеристики

Избор на клиент